Historia (nie) jednej lodówki

Dzięki Inside Chefs’ Fridges możemy poznać kulinarne upodobania 40 najlepszych szefów kuchni z całej Europy, nagrodzonych łącznie 60 gwiazdami Michelin. Joan Roca, Massimo Bottura, Fergus Henderson, Yotam Ottolenghi, Marco Pierre White, Hélène Darroze, Inaki Aizpitarte, Mauro Colagreco, Thierry Marx czy Christian F. Puglisi to tylko kilka nazwisk na liście szefów, którzy opowiadają o swoich ulubionych składnikach i recepturach, z których korzystają na co dzień, w domowej przestrzeni.

Żyjemy w erze najbardziej znanych szefów kuchni – nigdy dotąd nie byliśmy tak bardzo zafascynowani dobrym jedzeniem i osobowościami, które je tworzą. Kulinarne show telewizyjne zbierają przed telewizory rzeszę fanów na całym świecie. Programy stały się hitami a restauracje należące do szefów kuchni, prowadzących kulinarne reality, otrzymały drugie, lepsze życie. Kucharze to nierzadko współczesne ikony popkultury. Gazety rozpisują się o nich nie tylko w ujęciu zawodowym, ale coraz częściej, prywatnym.

Autorzy książki – Adrian Moore, na co dzień asystent szefa kuchni w Mandarin Oriental Paryżu
i publicysta kulinarny oraz Carrie Salomona – fotografka i pisarka, namówili najlepszych kucharzy z Europy, aby wzięli udział w ich projekcie. Efekt jest zachwycający (a czasami zaskakujący). Oto przed nami album pełen inspiracji kulinarnych, ciekawych i przede wszystkim nieskomplikowanych przepisów, prostych do odtworzenia we własnym domu.

Inside Chefs’ Fridges przenosi nas-czytelników w intymny świat kucharzy, ujawniając ich upodobania smakowe, także te mniej wyrafinowane. Szefowie prezentują po dwa przepisy ze swojej biblioteczki domowych receptur. Obok takich rarytasów jak marynowane kwiaty nagietka, syrop z brzozy czy czarne trufle, znajdziemy tam także pospolity ketchup i jogurty.

Publikacja TASCHEN, to właśnie to, czego nam brakowało, aby dopełnić obraz wybitnych artystów kulinarnych, których do tej pory znaliśmy jedynie ze słyszenia, a tylko nieliczni mogli osobiście skosztować ich specjałów. Teraz możemy zajrzeć do ich lodówek, a co więcej, skorzystać z ich ulubionych przepisów!

Co skłoniło autorów Inside Chefs Fridges do tego projektu? Co najbardziej ich zaskoczyło i jak wyglądała współpraca z Szefami? Małgorzata Minta z Gazety Wyborczej, tak zaciekawiona tą publikacją, postanowiła znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Jak mówi jeden z Szefów, Anthony Bourdain – nigdy nie było lepszych czasów, by cieszyć się jedzeniem.

Bon appetit.

Share this post